تبلیغات
آکواریوم - گورامی

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 26 اردیبهشت 1390

ماهی گورامی انواع مختلف دارد که همگی به یک شکل تکثیر می شوند و همگی سازنده حباب برای نگهداری تخم هستند. ماهیهای گورامی ماهیهای بسیار زیبایی هستند که برای زیباتر جلوه دادن آکواریوم میشه از آنها استفاده کرد . گورامیها دارای بدنی نسبتا" پهن و باله هایی دراز و دو شاخک بسیار نازک و دراز دارند که همانند مورچه ها از آنها به جای چشم دوم برای شناسایی اجسام و دیگر چیزهای موجود در محیط زندگیشان استفاده می کنند.

شما می توانید چندین گورامی را اعم از نر و ماده بر خلاف ماهی فایتر ( که به یک صورت تکثیر می شوند ) در یک آکواریوم نگهداری کنید و نرها هیچ آسیبی به یکدیگر نمی رسانند و به صورت گروهی زندگی می کنند که در نتیجه می توانید به خاطر رنگهای زیبای که جنس نرهای این ماهی دارد چندین جنس نر را از لحاظ تنوع رنگی که دارند در یک آکواریوم نگهداری کنید و منظره آکواریوم خود را جالبتر و زیباتر سازید.

ماهیهای گورامی را می توان با غذاهای ریزی چون کرم خونی ، بیومار ، لارو آرتمیا و غذاهای دیگر تغذیه نمایید فقط این ماهی را با ماهیهای ریز در یک مکان نگهداری نکنید چون می توانند به آنها آسیب برسانند و آنها را بعنوان غذایی زنده تغذیه نمایند.

انواع گورامیها عبارتند از:

1: گورامی عسلی

2: گورامی بوسه زن

3: گورامی زرد

4: گورامی دارف کوتوله

5: گورامی بهشتی

6: گورامی پرل

7: گورامی آبی                                                                                                                              

۸: گورامی کاذبی 

9: گورامی دو خال

10: گورامی شکلاتی

اما ماهی دیگر هم که همانند گورامیها سازنده حباب هوا هست عبارتند از:                           

1: ماهی فایتر ( بتا )                                                                                                                   

تشخیص جنسیت :

جنس نر :

1: دارای باله پشتی نوک تیزی است.

2: دارای رنگ آمیزی زیباتری از ماده هاست.

3: دارای بدنی دراز و کشیده و لاغری نسبت به ماده هاست.

جنس ماده :

1: نوک باله پشتی جنس ماده گرد است.

2: رنگی ساده تر از نرها دارد.

3: دارای بدنی گرد و چاقی است.

تکثیر گورامیها :

« چنانچه که گفتیم همه گورامیها به یک شکل تکثیر می شوند و آن هم به وسیله کیسه پلاستیکی بر سطح آب و ساختن حباب توسط جنس نر می باشد »

در ابتدا باید گورامیهای نر و ماده را قبل از تخمریزی به مدت 12 تا 15 روز بطور جداگانه نگهداری نمایید تا علاوه بر علاقه و میل بیشتر برای جفتگیری تعداد تخم زیادتری بموقع تخم ریزی ماهی ماده رها سازد.

ماهی نر را در یک آکواریومی که دارای گیاه و بدون کف پوش ماسه ایست ( و در صورت بزرگ بودن آکواریوم می توان از کف پوش ماسه ای هم استفاده نمود ) نگهداری می کنیم و همچنین بر سطح خارخی آب یک کیسه پلاستیکی ( کیسه فریزر ) انداخته و از یک شیلنک هوا نیز برای هوادهی به آب استفاده می کنیم و در این میان برای تغذیه نوزادانی که به دنیا خواهند آمد یک ظرفی را پر از آب نموده و در محلی که نور مستقیم خورشید به آنجا می تابد قرار می دهیم ( که در پائین بیشتر به این موضوع اشاره کرده ایم )، بعد از گذشت 3 تا 5 روز ماهی نر زیر کیسه پلاستیکی را پر از هوا می کند. همچنین از ریشه و برگ گیاهان و همچنین از گیاهان شتاور چون شیویدی برای تزئین لانه ( و برای گیر دادن لارو هایش به آنها و نگهداشتن خود بر روی ریشه و برگ گیاهان آنها را در لانه اش جمع می کند ) و میشه گفت که زیباترین و جالبترین قسمت از لانه سازی ماهی گورامی همین جمع آوری ریشه و گیاهان شناور داخل آب است که همانند یک پرنده آنها را در دهانش گرفته و به طرف لانه اش می برد. بعد از اتمام کار لانه سازی و گذشت 15 روز در این موقع هست که ماهی ماده را باید به این مکان انتقال داد. ماهی نر با دیدن ماهی ماده شروع به تحرک بیشتری می کند و گاه ماهی ماده را دنبال کرده و یا سعی در کشاندن آن به طرف لانه اش می باشد ماهی ماده هم که تازه به این محیط آمده و با دیدن لانه و جنس نر شروع به ساختن تخم در داخل شکمش می کند که بعد از اتمام این عمل ( کار تخم سازی و آماده شدن ماهی ماده برای تخم ریزی ). کم کم ماهی ماده به طرف لانه آمده و ماهی نر هم با دیدن آن شروع به چرخیدن به دور ماهی ماده می نماید که بصورت دایره وار به دور ماهی ماده می چرخد و سپس کمی خود را خم کرده و سعی در گرفتن ماهی ماده در آغوشش می کند و با راضی بودن ماهی ماده برای تخم ریزی ماهی ماده خود را شل و ول نگه می دارد تا جنس نر بتواند آن را راحتر خم کرده و شروع به تخم ریزی نماید. و بعد از خم کردن ماهی ماده هر دو ماهی به شکلی قرار می گیرند که لوله های مخرجی هر دو در یک جا قرار می گیرد و با تخم ریزی جنس ماده ماهی نر هم آنها را بارور می سازد و بعد از آن جنس ماده را رها و به طرف تخم ها می رود و آنها را با دهانش جمع کرده و لابه لای حبابهای لانه اش قرار می دهد و بعد از اتمام کار تخم ریزی ماهی ماده را به آرامی از آکواریوم تکثیر جدا می سازیم و جنس نر را با تخمها تنها می گذاریم تا از تخمها و نوزادان برای مدت کوتاهی ( تقریبا" 2 تا 4 روز ) نگهداری کند. و بعد از گذشت 24 ساعت تخمها تبدیل به لارو می شوند که به شکل «  و » هستند و بسیار ریز که به سختی دیده می شوند، حال شما در فکرغذا برای این لاروهای بسیار ریز هستید پس به شما توصیه می کنم که اصلا" نگران این موضوع نباشید چون آنها را باید به جای لارو آرتمیا با غذاهایی که در پائین شرح داده ایم تغذیه نمایید.

1: زرده تخم مرغ

2: برگ کاهو

3: پوست موز خشک شده

4: موجودات تک سلولی یا انفوزوئر

5: آردهای مخصوص

طرز تهیه این غذاها :

1: زرده تخم مرغ را بسته به اندازه آکواریوم  و تعداد نوزادانی که سر از تخم در آورده اند در یک ظرفی  با  آب حل کرده و داخل آب نوزادان بریزید.

2: برگ کاهو را بر روی آب آکواریوم نوزادان بیندازید و بدین ترتیب  جانوران میکروسکپی  ( موجودات تک سلولی ) مورد نیاز تقویت می شوند چون کاهو باعث ایجاد موجودات تاژکدار می شود که غذای خوبی و همچنین اولین غذا برای نوزادان خواهد بود ( کاهو را هم به صورت تازه و یا بصورت خشک و پودر شده می توان مورد استفاده قرار داد ).

3: پوست موز را بعد از خشک شدن خرد کرده و به صورت پودر در می آوریم سپس  آن را بر روی سطح خارجی آب لارو ماهیها می ریزیم چون پوست موز خشک شده هم همان کار کاهو را انجام می دهد.

4: برای تهیه انفوزوئرها کافیه یک ظرف شیشه ای را پر از آب کرده و در قسمتی از پنجره که نور مستقیم خورشید به آنجا زیاد می تابد ( حدود 6 تا 9 ساعت ) قرار دهید و بعد از جلبک بستن جداره های شیشه و به رنگ سبز در آمدن آب هر روز مقداری از این آب را به داخل آکواریوم نوزادان بریزید تا موجودات ریز تک سلولی را شکار کرده و بخورند « برای تهیه این آب باید این کار را یکی دو هفته قبل از تخم ریزی ماهیها انجام دهید.

5: آردهای مخصوص برای تغذیه لارو ماهیهایی را که قادر به خوردن آرتمیا نیستند می توانید از مغازه ها تهیه نمایید و در صورت نبود می توانید به روشهای بالا خودتان غذای لاروها را تهیه نمایید.

« بیشتر افراد برای تغذیه لارو ماهیها از خانواده ماهیهای حباب ساز از روش چهارم ( موجودات تک سلولی یا انفوزوئر ها ) استفاده می کنند »

حالا که با غذاهای لاروها آشنا شدید بر می گردیم به نحوه پرورش لاروها که بصورت کاملا" دقیق در پائین شرح داده ایم.

مراحل پرورش تخمها و نوزادان :      

 روز اول : ماهیها تخم ریزی نموده اند و همچنین ماهی ماده را جدا ساختیم.

روز دوم : نوزادان به دنیا آمده اند و داخل حبابها هستند و دارای یک دم و بدنی گرد هستند و به سختی دیده می شوند ( همچنین اگر ماهی ماده در آکواریوم تکثیر بود می توانید در روز دوم هم جدا کنید).

روز سوم : لارو ماهیها قادر به شنا کردن می باشند.

روز چهارم : ماهی نر راهم باید از آکواریوم نوزادان جدا کنید و همچنین اولین غذای لاروها را که در بالا به آنها اشاره نمودیوم به لارو گورامیها باید بدهید.

روز پنجم : نوزادان به راحتی قادر به شنا و تغذیه می باشند.

روز ششم : نوزادان همچنان با موجودات تک سلولی تغذیه می شوند.

روز هفتم : مقدار بسیار کمی آرتمیای تازه به همراه موجودات تک سلولی به لاروها داده شود.

روز دهم و یا یازدهم : می توان نوزادان را کاملا" با آرتمیای تازه تغذیه داد.

 همچنین ماهیهای مولد از این خانواده را می توانید بعد از گذشت 10 روز از تخم ریزی قبلی باز هم تکثیر نمایید اما قبل از این کار باید خوب تغذیه شان دهید تا توانایی تخم ریزی دوباره را داشته باشند. 
طبقه بندی: گورامی، 
ارسال توسط کریمی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی